Fiskulet 2011

16. 9. 2011—18. 9. 2011

Malý Skororodinný Všemotevřený Amatérský* Festival

Banální až trapný, trochu divný a přesto lehko stravitelný, možná jemně dekadentní a především pak svérázně humorný? Ano.

.
.
.

* Amatér

(franc. amateur [amatör], milovník; pův. z latinského amator, taktéž milovník) je opak profesionála, člověk, který nějakou činnost nedělá pro obživu, nýbrž pro potěšení, ve volném čase jako koníček (hobby). Slovo je odvozeno od latinského amare, což znamená mít rád, milovat.

Termínem amatér bývá v dnešní době pejorativně označován i ten, kdo:

  • je sice profesionál, ale vykonává svoji činnost tak špatně, že by za ni pobírat obvyklý honorář neměl

  • se snaží vykonávat svoji činnost kvalitně, ale dosud to neumí

  • vykonává svoji činnost velmi kvalitně, ale ještě ji neumí správně uplatnit na trhu, tedy prodat spotřebiteli

  • je už vlastně poloviční profesionál.
Opět GRATULUJEME JANO!

Absolutní vítězka aktuálního ročníku Fiskuletu získala druhou cenu na letošním Aerokraťasu v kategorii aerominutka. V emotivní děkovné řeči neopoměla autorka zmínit festival kde byl její film poprvé uveden – tedy FISKULET. Děkujeme. Gratulujeme a přejeme tuny dalších skvělých filmů.

Vítězné snímky 9th MSVAF Fiskulet 2011

..

Nejlepší film

“PF 2011” autorky Jany Buzkové, gratulujeme!

Nejlepší herecký výkon

Veronika Kůtová ve filmu “Zaváhání” od Rosany Zvelebilové

Cena diváků

film “Aplaus” Dalibora Knappa

Zvláštní ocenění poroty 1

“Domácí násilíčko” Dimitrie Kruglova a Markéty Bendové za neotřelé vizuální zpracování a intimitu domací brutality.

Zvláštní ocenění poroty 2

“Wind & Chairs” Vladimíra Šroma za transport malých radostí ze života křesel na plátno.

Nejlepší dětský film

“Jóžin den” autorky Aninky Schubertové

Všem oceněným ze srdce GRATULUJEME!

NOMINACE v kategorii nejlepší FILM

Lišák, Luna a Ta třetí – za epizodální ztvárnění milostného trojúhelníku na pozadí herecké masturbace Jana Dyntery

PF 2011 – Za papírovou invenci a animační minimalismus

Remember me – za poetické ztvárnění Shakespearovské tragédie moderní doby

Zaváhání – za realistické ztvárnění lhostejnosti lidského pokolení

NOMINACE v kategorii nejlepší HEREC

Tomáš Niederhafner – Felch in flat – za realisticky podanou surovost postkoitálního zkratu

Jan Dyntera – Lišák, Luna a Ta třetí – za minimalistické ztvárnění muže zmítaném v milostném trojúhelníku

“zhrzená bruneta” – Remember me – za poetické podání ovdovělé přítelkyně

Veronika Kůtová – Zaváhání – za citlivé ztvárnění pubertální ignorance

Filmy v soutěži 9th MSVAF

film délka autor
Nepředbíhat a nežďuchat 15:00 Honza Princ
Waltr, Tommy, Ute a Marry 4:00 Jan Veselý
Klasik 4:00 Jan Veselý
Esmeralda 9:00 Jan Kořán
Street Žehuň 10:00 Tomáš Smělý
Mlejn 11:00 Petr Vopálenský
Remember me 3:17 Honza Marvan
Aplaus 4:54 Dalibor Knapp
Zavřené Oči 4:22 Andrew Space
Lišák, Luna a Ta třetí 13:00 Petr Halík/Radim Mařík
Jak dlouho se tak griluje prase??? 2:00 Kilah Rtep
Mir 5:00 Jan Dyntera
Ráďovo rande 3:22 Radek Blažek
Felch in Flat 9:18 Miloš Kameník
Zaváhání 4:14 Rosana Zvelebilová
PF 2011 0:30 Jana Buzková
Wind & Chairs 4:15 Vladimír Šrom
Dítě revoluce 5:43 Tomáš Rosa / Viktor Polák
D. násilíčko 2:42 Dimitry Kruglov / Markéta Bendová

Fiskovna

Jsme tu pro vás už od čtvrtka!

Celebrita Fiskuletu

Už je to jisté!!! Na Fiskulet přijede poprvé opravdická filmová hvězda!

Pan Christopher Walken

Rešpekt, úcta, strach. To sú pocity, ktoré vyvoláva jeho tvár, keď sa zjaví na filmovom plátne. Ako kladný hrdina je niekým, s kým by ste sa cítili v bezpečí aj s dvadsiatimi sfetovanými punkermi za chrbtom, ako záporák je niekým, koho by v tmavej uličke nechcel stretnúť ani ten najtvrdší hrdina filmového plátna.

Seniorfilm

Pro stárnoucí nedospavce připravil Radim milou podsekci filmů pro seniory. Krátká anotace:

… psal se rok 1978 a já mohl čerstvě do kina na nepřístupné filmy… a od té doby už nikdy nezapomenu na padající Westminsterské opatství. A ta zápletka!!! Prostě pro všechny pamětníky i ctitele špičkové evropské filmařiny 70.let.

Official Trailer

9th MSVAF Fiskulet 2011 – Official Trailer

Soutěž dětského filmu

Na Fiskuletu letos poprvé! Soutěž dětského filmu. Přivezte film vašich ratolestí a nechte je zažít skvělý pocit pěti minut slávy.
Vaše děti nemají film? Nevadí! V naší školičce animovaného filmu si můžete krátky snímek vyrobit přímo v průběhu festivalu. V sobotu ho v naší animační dílně vytvoříte a v neděli pak přihlásíte do soutěže dětského filmu.

Filmy v dětské soutěži

Název Autor
Šneci Barka Kořánová
Zvířátka v lese Kačenka Dušátková
Rádio Hustopeče sestry Jandovy a spol.
Jóžin den Aninka Schubertová
Rabín a jeho hlína Albert Sedláček
Parní víla Jonáš od Cempírka
Koně holky z tvrze

Divné filmy

Velmi podivná sekce Vládi Vávry.

Divná Amerika

Zůstáváme věrni tradici tradici “Divných 80’s”, kterou v minulých ročnících nastolily pecky typu “Monster High” nebo “Toxic Avenger IV”. I nyní jsme si pro vás připravili perlu věhlasného studia “TROMA” z doby, kdy se nosily džíny proklatě vysoko. Slibujeme laciné triky, mizerné herectví, ještě horší hudbu a kozy hlavní hrdinky již v první polovině filmu.

Divné Japonsko

Japonci byli úchylové odjakživa. Audiovizuální pokrok posledních let jim umožnil dotažení běžných snů tokijské střední vrstvy do HD kvality. Sledujme životní příběh “tak trochu jiných” děvčátek ve školních uniformách, které to neměly v životě lehké, vždyť ani pohlaví jejich rodičů nebylo úplně jednoznačné (jak se přesvědčíte).

A jak to tak bývá, oč méně jasného děje film nabídne, o to více naléhavých otázek současnosti nastolí – např. je účinnější nosní kulomet nebo (b)anální motorová pila?

Divný Nový Zéland

No, museli jsme zařadit i něco “denního” – a zde děkujeme za inspiraci loňské přednášce Ondřeje Čapka. Samotný žánr – “Muzikál” – si říká o pořádnou dávku divácké odvahy. Sledujme lehké maňáskové divadlo, přitvrzené násilnými a sexuálními scénami, při kterých bude lítat molitan a praskat vodící lanka.

Divné Španělsko

Baví vás cirkus? Jací jsou klauni v soukromí? Kdo vás víc pobaví – veselý nebo smutný klaun? A který přežije? Zkoušeli jste rozesmát děti na zahradní narozeninové párty? A jak jste se líčili? Ostrým nožem a žhavou žehličkou?

Divná hudba

Nudí nás předem precizně přípravené playbackové pop písničky proslulých kapel. My chceme vidět do kuchyně a být při tom, když to vzniká. Proto v pátek mezi 21:00 a časným ránem bude probíhat hudebně improvizační blok kapel, projektů a jejich torz. Vizuální extempore obstarají VJs Quapim, Graš a další.

Další zájemci mohou psát na festival@fiskulet.cz.

yPh

Hvězda festivalu dorazí z Německa, z obce Neulietzegöricke několik metrů od Polských hranic vytyčených řekou Odrou. Hudba této nezařaditelné post-punkové/rockové/hardcorové skupiny s nádechem King Crimson odráží svéráz truhlářského prostředí, ze kterého vzešla. Mimo pátečního jamu zahraje v sobotu kompletní koncert.

http://www.myspace.com/yphtrupp

Glitchtet

Nechcem vyprávět příběhy slovama, to dělaj všichni. Jen zvuk. A doufám, že to porušíme, z principu. Chyby hrajou, když je povýšíme na záměr. A pak tam jsou ty noisový mezihry, co jsme nedotáhli a můžeme o nich spíš kecat. Volume doprava. Katarze přijde sama a když ne.

http://soundcloud.com/glitchtet
http://www.facebook.com/pages/Glitchtet/161418870577940

TTTT

TTTT nám předvedou, co znamená Lo-fi electro noise a jak zní písně plaček, štěkání Jaka, 555 časových útoků na řeku zvuků a knihovny obrazů.

http://www.facebook.com/group.php?gid=107710359248536

Porno Stereo

Péčko v Dolby s dlouhym ságem a k tomu sampler a Casio.

Backstage Lovers

Závěrečnou páteční after party obstará n-tice samozvaných DJů s kompilací toho nejlepšího, co jim okolí tolikrát řeklo, že je málo taneční a moc nahlas. Dojde i na hity, slzy, Warreny a sofistikovaný house.

http://www.facebook.com/pages/Backstage-Lovers/115402505191017

Řekla NE!

Polorozpadlá a poloztopořená kapela předvede polovinu svého repertoáru tak nějak na půl huby, ale s dvojnásobným nasazením.

http://www.myspace.com/reklane

Zapněte kamery!

Příběhů leží na ulici spousty, stačí je zvednout!

I letos otevírá Fiskulet soutěž filmů od 30 sekund do 15 minut, bez rozdílu žánrů a technik. Pro přihlášení vašeho filmu pište, nebo posílejte odkazy na soutez@fiskulet.cz do 11. září.

Jako vždy rozdá porota ceny za nejlepší herecký výkon, nejlepší film a zvláštní uznání poroty. Diváci svými hlasy rozhodnou o ceně diváků.

Přijeďte si užít jedinečnou atmosféru Fiskuletu, filmy, filmové přednášky, uměníčko, plavbu po přehradě, koncerty a hlavně vyhlášení samotné soutěže…

A když diváci nebo porota uzná, pak i alespoň jednu sošku Skuheřského zvířete!

Fiskulet BUDE!

Svátek tvořivého amatérismu pro začátečníky i pokročilé

Banální až trapný, trochu divný a přesto lehko stravitelný, možná jemně dekadentní a především pak svérázně humorný – takový bude již devátý ročník MSVAF Fiskulet, který proběhne od 16. do 18. 9. v malebném prostředí Tvrze Holešice u obce Chrást.

Návštěvníky malého skororodinného všemotevřeného amatérského festivalu, který získává rok od roku stále větší oblibu (nejen) u vyznavačů tvořivého amatérismu, čeká během tří dnů program plný záležitostí stejně obskurních jako jedinečných.

Vedle specifické lehce bizarní atmosféry budou již tradičně páteří programové nabídky filmové projekce, které sami organizátoři dělí do tří skupin – Divné filmy, kinderfilmy a seniorfilmy. Za seniory jsou v tomto případě považováni jedinci narození v 60. a 70. letech minulého století, na Hadimršku tak tedy rovnou zapomeňte.

Samostatnou kapitolou pak bude soutěž filmů od 30ti sekund do 15ti minut bez rozdílu žánrů a technik. O ceny poroty i diváků v podobě jedinečných sošek Skuheřského zvířete se může ucházet každý, kdo přihlásí své dílko na mailové adrese soutez@fiskulet.cz.

Fiskulet ale nejsou jen filmy! Coby řádná multikulti veselice láká festival také na koncerty možná ještě ne úplně objevených, ale zato třeskutě talentovaných kapel, netradiční disko či notně specifické Uměníčko. Samozřejmostí jsou rozličné přednášky a besedy – včetně těch virtuálních – a milovníky okázalých společenských rób jistě potěší i velkolepý sobotní galavačer.

Fiskulet je multižánrový festival amatérské tvorby, jehož první ročník, tehdy ještě pod názvem Maskulet proběhl v roce 2003 ve Skuhři u Kamenice. Od roku 2009 se festival koná pravidelně na Tvrzi Holešice u obce Chrást. Další informace o festivalu a jeho programu najdete na našem webu.